Zdrowie i Wygoda
FAQ

 • -

  Co to jest lek generyczny?

  Lek generyczny jest to odpowiednik leku oryginalnego o takim samym składzie chemicznym i sposobie działania. Przed dopuszczeniem do obrotu lek generyczny musi przejść stosowne testy i badania, takie jak np. badanie potwierdzające biorównoważność z preparatem oryginalnym. Produkcja leku generycznego może rozpocząć się dopiero po upływie ochrony patentowej na lek oryginalny. Leki generyczne są zwykle znacznie tańsze od preparatów oryginalnych, ponieważ ich producenci nie muszą inwestować w kosztowne testy i badania, które wiążą się z wprowadzaniem nowego leku na rynek.


 • +

  Co to jest odpowiednik leku?

  Odpowiednik leku jest to lek o takim samym składzie i sposobie działania. Może on być stosowany zamiennie, ponieważ różnica dotyczy tylko jego nazwy handlowej i nazwy producenta.


 • +

  Czy mogę stosować zamiennie z dotychczasowym lekiem inny lek zawierający tą samą substancję czynną?

  Tak, jeżeli skład substancji czynnej, ich ilość i wielkość opakowań są identyczne, wtedy można stosować zamienniki leków. Czasami jednak są merytoryczne przesłanki by nie zamieniać leku. Wynikają one ze wskazań medycznych, o których Państwo powinniście być poinformowani przez wydającego lek farmaceutę.

  Dla naszej firmy najwyższym dobrem jest dobro pacjenta, dlatego nie podejmujemy nigdy samodzielnie decyzji o zmianie leku.


 • +

  Czy serwis „Zdrowie i Wygoda” jest związany z jakąś firmą farmaceutyczną?

  Nasz serwis nie jest związany z firmami farmaceutycznymi i producentami leków. Leki, które Państwo możecie u nas kupić są dobierane zgodnie z naszą zasadą, iż najwyższym dobrem jest dobro Pacjenta.

  Leki oferowane w naszym serwisie pochodzą z legalnie działających aptek, co oznacza, że są zarejestrowane i dopuszczone do obrotu przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny.