Ze względu na różnice w budowie anatomicznej infekcje dróg moczowych cztery razy częściej przytrafiają się kobietom niż mężczyznom.
Początki infekcji zwykle przebiegają według tego samego schematu. Podczas oddawania moczu czuć niewielkie pieczenie, potem dochodzi do coraz silniejszego parcie na pęcherz moczowy. Prowadzi to do częstej konieczności oddawania moczu, co przy zwykle pustym pęcherzu ogranicza się do kilku kropli.Są to najczęstsze objawy jednak czasami zakażenie nie daje objawów (bakteriuria bezobjawowa) i wówczas o chorobie można dowiedzieć się przez przypadek, robiąc kontrolne badanie moczu.
Znajomość własnego organizmu oraz rozumienie objawów umożliwiają wczesne wykrycie. Szybka reakcja daje większą szanse, że infekcja będzie miała łagodny przebieg i szybko minie.
U osób z tendencjami do częstych infekcji ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie 2-3 litrów wody w ciągu dnia przyspieszy wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych.
Rozcieńczony mocz nie będzie również powodował wzmożonego pieczenia podczas jego oddawania. Najzdrowsza jest mineralna woda niegazowana, do której dodatkowo można dodać sok z aronii lub czarnej porzeczki, które dzięki dużej zawartości witaminy C zakwaszają mocz i hamują rozmnażanie się bakterii.
Nie można dopuścić do przechłodzeniu organizmu szczególnie w okolicach podbrzusza oraz pleców. Zimno powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych błony śluzowej co ułatwia bakteriom rozmnażanie i nasila infekcję. Ciepłe ubrania, termofor pod kołdrą na noc, rozgrzewające zioła poprawią ukrwienie śluzówki dróg moczowych, a to przyśpiesza leczenie.
Koniecznie należy dodać do swojej diety żurawinę. Związek pomiędzy jedzeniem żurawiny a infekcjami dróg moczowych wykazano już w 1840 roku. Istnieje bardzo dużo badań naukowych jednoznacznie potwierdzających, że żurawina ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu jest skuteczna, m.in. w walce z infekcjami pęcherza moczowego, niektórymi schorzeniami skóry a także wrzodami żołądka. W Polsce jest dostępnych wiele preparatów zawierających żurawinę ale można również kupić suszone owoce i dodawać je do jogurtów, płatków, dań mięsnych oraz innych potraw i na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe. Korzystnie w infekcjach działają również natka pietruszki, korzeń i nać selera, a także jagody jałowca.
Jeżeli objawy nie ustępują albo ulegają nasileniu należy koniecznie skonsultować się z lekarzem aby nie dopuścić do powikłań, które mogą objąć np. zapalenie odmiedniczkowe nerek.